Aangezien we de afgelopen dagen veelvuldig het bericht hebben gekregen dat patiënten geen toegang hebben tot hun in gang gezette therapie, hebben wij besloten voor artsen een korte uitleg te geven waarom de therapie niet onderbroken zou mogen worden.
Wij dringen er dan ook zeer sterk op aan om deze mensen toch hun injecties volgens het afgesproken schema te laten continueren, zodat hun fragiele gezondheidstoestand niet nog extra belast wordt. Vooral de stress die het met zich meebrengt om nu alternatieven te zoeken voor een middel wat vaak pas na jarenlang zoeken en misdiagnoses uiteindelijk verkregen is en nu door een dreiging van een virus even zo gemakkelijk weer aan de kant word geschoven, wekt de indruk dat onze patienten niet serieus worden genomen. Deze injecties zijn net zo belangrijk als insulinetoediening bij diabetes 1.
Voor geinteresseerden hieronder een korte uitleg over het belang van vitamine B12 in het immuunsysteem. Wat er voor moet zorgen dat we niet ziek worden van ongewenste indringers. Wij krijgen als mensen bij onze geboorte het bezit van een aangeboren immuunsysteem (second line defense). Dit immuunsysteem krijgt in de loop der jaren oefening doordat het in aanraking komt met allerlei ziekte verwekkers, virussen en bacteriën.
Je kunt dit vergelijken met de bevoorrading van het leger. Dat heeft barrakken (lymfeknopen) en voedsel nodig, maar ook munitie en wapens om die munitie in te doen. Bovendien is er niet een soort soldaat, maar zijn er ook officieren, mariniers, cavallerie, zandhazen en special forces. Er is ook vervoer nodig voor de soldaten en een ziekenboeg. Al met al is het een supercomplex systeem, wat normaal gezien op rolletjes loopt.
Met betrekking tot het Coronavirus
Kinderen hebben nog een goed werkende Thymus het rijpingscentrum van de T lymfocyten, (de soldaten) die in staat is te leren welke cellen wel en welke niet aangevallen moeten worden en hoe snel ze aangevallen moeten worden. Zij regelen het zogenaamde T helper systeem door middel van Treg cellen. Ze maken dus wapens en verkenningssystemen voor de niet gewenste indringers en regelen dat de eigen cellen niet aangevallen worden.
Bij volwassenen kunnen om allerlei redenen de logistiek van het leger (immuunsysteem) in niet optimale omstandigheden zijn. Als bijvoorbeeld de aanvoer van voeding lange tijd niet optimaal is geweest. Of als de afvoer van afvalstoffen geblokkeerd is, waardoor er ophoping van toxines plaatsvindt.
Ook worden de T reg cellen gehinderd door bijvoorbeeld Bisphynol A uit plastics maar ook stress en het gebruik van bijvoorbeeld alcohol kan het systeem laten doorslaan naar de Th 2 kant waardoor er problemen kunnen ontstaan.
Een gezonde darmflora die al begint in onze mond, zorgt er normaal gesproken voor dat allereerst virussen en bacteriën al niet kunnen binnendringen.
Mocht dat toch gebeuren dan komt normaal gezien het verworven immuunsysteem op gang en worden via verschillende wegen cellulaire en humorale afweer op gang gebracht. Voor het maken van al deze cellen zijn dus goede voedingsstoffen eiwitten mineralen, vitamines nodig die vaak door stress al in hoge mate verbruikt worden.
De werking van Vitamine B12 in het lichaam is nog steeds niet helemaal duidelijk.
Wat we wel weten is dat er een groot aantal symptomen in verschillende lichaamssystemen kan ontstaan bij een tekort en dat er ook een grote variatie is in symptomen bij verschillende mensen. Ongeacht hun serumbloedwaarde.
De diagnose b12 tekort is daarom zeer lastig te stellen.
In sommige gevallen is dat niet voldoende en blijven regelmatig injecties noodzakelijk. Hiervan wordt echter ook maar een beperkte hoeveelheid opgenomen waardoor het niet verstandig is deze therapie te lang uit te stellen. Aangezien vitamine B12 een wateroplosbare vitamine is, blijft er de noodzaak om deze vitamine op regelmatige basis toe te voegen aan het lichaam.
Het stoppen van de therapie op basis van serum B12 bloedwaarden word daarom ook niet aanbevolen.
Vice-Voorzitter Stichting B12 tekort, Orthomoleculair geneeskundige
Bronnen:
- Is het misschien vitamine B 12 tekort S Pacholok & Jeffrey Stuart 2011
- Opleiding tot orthomoleculair Therapeut Naturafoundation 2019
- Het immuunsysteem, het microbioom en de biologische klok. NaturaFoundation okt.2018
- The Yasko Hypothesis of neurological & autoimmune disorders
- www.zoelho.com
- Haryanto B., Suksmasari T., Wintergerst E., Maggini S. Multivitamin supplementation supports immune function and ameliorates conditions triggered by reduced air quality. Vitam. Miner. 2015;4:1–15. [Google Scholar] [Ref list]
- Yoshii K., Hosomi K., Sawane K., Kunisawa J. Metabolism of Dietary and Microbial Vitamin B Family in the Regulation of Host Immunity. Front. Nutr. 2019;6:48. doi: 10.3389/fnut.2019.00048. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar] [Ref list]
- Vitamin-mediated immune regulation in the development of inflammatory diseases.
Suzuki H, Kunisawa J
Endocr Metab Immune Disord Drug Targets. 2015; 15(3):212-5.
The Specific Roles of Vitamins in the Regulation of Immunosurveillance and Maintenance of Immunologic Homeostasis in the Gut.
Hosomi K, Kunisawa J
Immune Netw. 2017 Feb; 17(1):13-19. - Immunomodulation by vitamin B12: augmentation of CD8+ T lymphocytes and natural killer (NK) cell activity in vitamin B12-deficient patients by methyl-B12 treatment.
Tamura J, Kubota K, Murakami H, Sawamura M, Matsushima T, Tamura T, Saitoh T, Kurabayshi H, Naruse T Clin Exp Immunol. 1999 Apr; 116(1):28-32. - Green R. Vitamin B12 deficiency from the perspective of a practicing hematologist. Blood. (2017) 129:2603–11. 10.1182/blood-2016-10-569186 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
Ungley. Absorption of vitamin B12 in pernicious anaemia. I. Oral administration without a source of intrinsic factor BMJ.1950; 2 (4685): 905-908 - Institute of Medicine
Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. 446. Washington, DC
The National Academies Press 2000


Mijn huisarts geeft mij de komende periode geen injecties meer (1x per maand) Hydroxocobalamine. Hierover werd ik opgebeld door de aasistente. Zij vertelde ook dat ik nu maar tabletjes moest gaan kopen bij de Kruidvat van 1000 mg!
Ik wil dat niet want de tabletjes, ook bij de apotheek, bevatten andere stoffen en geen hydroxocobalamine.
Jaren geleden was ik erg beroerd door het B12 tekort. Mede door jullie adviezen op internet heb ik er toen bij de huisarts op aangedrongen e.e.a. te onderzoeken. Ik had een waarde van 220 dus B12 tekort. Bovendien is het erfelijk, mijn moeder had dit ook (laat ontdekt destijds). Zij is later dement geworden.
Ik wil dit uiteraard voorkomen.
Wat nu te doen? En zijn er voor tijdelijk tabletjes met de juiste samenstelling te koop, althans weet u dat? Of, kan ik op een andere manier toch ergens anders een injectie krijgen. Ik heb de ampullen in huis. Deze liggen bij mij in de koelkast.
Vitamine B12 injecties kun je ook jezelf geven of iemand uit de directe omgeving laten geven.
Deze persoon moet wel enige basiskennis hebben betreffende de injecties. Spuiten en naalden zijn verkrijgbaar bij de apotheek. Mocht je dat niet willen, er zijn meerdere (zuig)tabletten samenstellingen beschikbaar. Met en zonder hydroxocobalamine en andere vormen van vitamine B12. Dat werkt bij de meeste personen voldoende goed. In het algemeen zoek een zuigtablet Vitamine B12 met meerdere vormen Cobalaminen, dus niet enkel hydroxocobalamine. Maar geen cyanocobalamine.
Beste.na de opstart dosis moet ik 5 weken wachten van m.n huisarts. Dan op M.M.A.prikken daaruit kan ze een vervolg behandeling bepalen.ik ben nu 3 weken zonder injecties en voel me weer rottig aan het worden.
Is dit een goede behandeling?
Gr.atie labelle
Nee, MMA hoort voor behandeling getest te worden, niet tijden. Testen (B12 en/of MMA) tijdens de behandeling geeft geen enkele informatie over de te bepalen behandeling, zie: https://stichtingb12tekort.nl/vitamine-b12/ik-heb-een-b12-tekort-wat-nu/behandeling/b12-testen-na-injecties/ Bel je arts en vertel dat je klachten terugkomen. Bij neurologische problemen hoort sowieso langdurig frequent geintecteerd te worden.
Ik kreeg vrijdag ook te horen dat ik nog makkelijk een maand kon wachten terwijl ik nu om de 6weken een spuit moet halen. Ik ben door hun vakantie al een week later en toen werd hij weer verzet omdat ik a.s maandag een afspraak heb dus ik had zoiets van dan doe ik het dan wel dan kom ik al 1X minder daar ook, maar nu gaat het weer niet door. Maar ik voel me nu al niet lekker en als ik dan lees waar je last van kunt krijgen zijn er 14 symtomen waar ik nu al weer last van heb en dat zijn,erg vermoeid,niet op de goede woorden komen, erg prikkelbaar, spierpijn en krampen, regelmatig heel erg koud, hartkloppingen depressie, kort ademig, geen eetlust, geen reuk en smaak, regelmatig hoofdpijn, misselijk, en darmklachten, heb de ziekte van gröhn. En daarbij breekt het zweeten ook vaak uit en word s’morgens ook wakker dat ik flink heb liggen zweeten. Dit zal ik maandag middag ook mijn
huisarts vertellen als zij zelf belt. Ik weet zelf ook niet meer wat ik nu moet doen en waar ik aan toe ben.
Wat zijn precies de verschijnselen bij een B12 tekort ?
Ik heb namelijk een waarde van 1476 dus veel te hoog b12. Maar er wordt
alleen maar gesproken over en te kort B12. Huisarts heeft het over
bloedarmoede. Ik maak me toch ongerust over het hoge b12 waarde.
Wie kan mij daar antwoordt op geven mvr.gr.
Niet ongerust zijn; ik heb reeds sinds 2010 hoge b12 waarden die zich situeren
tussen 1000 en +2000; ik heb zelfs een volledig kankeronderzoek hiervoor
moeten ondergaan; antwoord specialist: “mijnheer, ge zijt zo gezond als een vis!”
Volgende maand hoop ik 88 jaar te worden.
Groetjes!
Goedemiddag,
Ik heb in maart 2020 corona gehad en ben daar nog steeds niet van hersteld , heb naast longklachten ook hevige duizeligheid , hoofdpijn en vermoeidheid. Ben een vrouw van 68 en heb van mijn 30 ste tot na mijn 50 ste ME gehad [ na die tijd nog wel snel moe ,maar kon er mee leven] . 3 jaar geleden is mijn actief b12 getest , kwam uit op 84,maar ik slikte toen al wel supl. zoals spirulina. Nu is mij zowel door mijn [ orthomoleculaire]arts als een arts van het c-support team aangeraden om te starten met vit b12 injektie’s . Ben daar echter huiverig voor . Is het veilig of bestaat er kans op overdosering ? mvg. Marijke Jansen